Kiedy nasze dziecko zaczyna dorastać, przedmioty z wyprawki już nie wystarczają i trzeba ponownie wybrać się na małe zakupy. Szczególnie kiedy wchodzimy w okres rozszerzania diety. To ogromna, i pierwsza poważna, zmiana w życiu malucha, dlatego trzeba się do niej odpowiednio przygotować. Przed rodzicem mnoży się wiele pytań odnośnie karmienia: BLW czy łyżeczka? Od czego zacząć – jabłko czy marchewka? Do tego trzeba wybrać wszystkie niezbędne akcesoria do karmienia! Rozszerzenie diety wymaga podjęcia kilku decyzji. Postaramy się rozwiać wasze wątpliwości co potrzebnych przedmiotów. Jakie akcesoria przydadzą nam się podczas karmienia niemowlaka?
Rozszerzenie diety – krzesełko do karmienia
Pierwszy i najważniejszy punkt to usadzenie dziecka przy stole. Od tego warto zacząć. Niemowlęta, które jeszcze nie rozpoczęły przygody z jedzeniem, zwykle siedzą na kolanach rodzica. Nie jest to jednak praktyczne rozwiązanie do samodzielnego jedzenia przez dziecko. Teraz maluch sam będzie próbował potraw, uczył się smaków i jedzenia sztućcami. W tym pomoże nam krzesełko do karmienia – tylko jakie wybrać?
Dobre krzesełko powinno być wygodne i dla dziecka i dla nas. A dlaczego dla nas? Pamiętajmy, że po jedzeniu i radosnym ciapaniu jedzeniem naokoło naszego dziecka, to my będziemy musieli je posprzątać. Dlatego warto zwrócić uwagę na to, czy krzesełko ma zakamarki, udziwnienia, jest wykończone materiałem. Te wszystkie elementy mogą być bardzo niepraktyczne w codziennym użytkowaniu. Najlepsze są krzesełka plastikowe i drewniane, które łatwo umyć po jedzeniu. Ważne, by krzesełko miało podnóżek, gdyż wpływa to nie tylko na wygodę, ale i na rozwój dziecka.
Ochrona przed zabrudzeniem – śliniak i zabezpieczenie podłogi

Dzieci, które rozpoczynają przygodę z jedzeniem popularną metodą BLW, sporo brudzą. Dlatego trzeba je odpowiednio przygotować do posiłku. Są rodzice, którzy rozbierają maluchy do jedzenia i później je myją, ale to nie jedyne rozwiązanie. Można kupić śliniaki. Na rynku jest cała masa śliniaków: materiałowe, silikonowe z kieszonką, kaftaniki chroniące całą górę ubioru. Warto przetestować kilka rodzajów, bo nie wiadomo, który podpasuje dziecku.
Warto również pomyśleć o zabezpieczeniu podłogi. Można położyć wokół krzesełka ręcznik czy szmatkę. Dobrym sposobem będzie także wykorzystanie jednorazowych podkładów do przewijania. Dzięki nim unikniemy bałaganu i szybko posprzątamy po posiłku malucha.
Rozszerzenie diety – talerzyk, miseczka, sztućce
Rozszerzenie diety wymaga kupienia kilku akcesoriów do jedzenia przystosowanych do małych dzieci. Przy pierwszych próbach jedzenia talerz może okazać się zbędny, bo większość dzieci zrzuci go na podłogę. Na samym początku warto kupić specjalną matę, na które poukładamy kawałki jedzenia. Można również zdecydować się na talerzyk z przyssawką. Ważne, by talerzyk miał przegródki, gdyż dzieci nie zawsze lubią, kiedy jedzenie miesza się ze sobą. Do tego przydadzą nam się plastikowe lub bambusowe sztućce, którymi dziecko nie zrobi sobie krzywdy.
Rozszerzenie diety może być niemałym wyzwaniem, zarówno dla dziecka jak i rodziców. Istnieje kilka akcesoriów, które musimy kupić, zanim przejdziemy do pierwszego posiłku dziecka. Do karmienia malucha przyda nam się:
- krzesełko
- śliniak
- mata chroniąca podłogę przed zabrudzeniem
- mata do jedzenia
- talerzyk z przegródkami
- sztućce
Na koniec, warto również pomyśleć o kubeczku do picia. Im szybciej dziecko oduczy się picia z butelki, tym lepiej. Jak najszybciej warto wprowadzić kubek otwarty. W sklepach znajdziemy specjalne kubki dla dzieci, które trudno przewrócić i wylać napój. Na wyjścia warto kupić kubeczek ze słomką czy niekapek.
Pierwsze karmienie dziecka bywa nieco stresujące. Do wielki krok w rozwoju dziecka i chcemy, by wszystko wyszło idealnie. Warto dać dziecku czas na oswojenie się z nową czynnością i zaopatrzyć się wcześniej we wszystkie niezbędne przedmioty, by było nam jak najwygodniej.