Pokój Montessori – jak urządzić pokój dziecięcy w tym stylu?

0
958

Metoda Montessori to nowatorski system wychowania dzieci wynaleziony przez włoską lekarkę – Marię Montessori. Jej plan zakłada naukę dzięki zabawie i wspomaga wszechstronny rozwój dziecka. Wpływa korzystnie na logiczne i twórcze myślenie. Okazuje się, że ta znana, i coraz bardziej powszechna, metoda ma swoje zastosowanie także w projektowaniu pokoi dziecięcych. Przestrzeń według zasad Montessori powinna być zaaranżowana w taki sposób, by nic nie ograniczało dziecka, przy czym musi być bezpieczna i kompletnie dostępna dla rozwijającego się małego człowieka. Jak wygląda pokój Montessori i jak go zaaranżować?

Pokój Montessori – najważniejsze bezpieczeństwo

Metoda Montessori zakłada, że bezpieczeństwo jest najważniejsze w pokoju dorastającego dziecka. We wnętrzu nie powinny znaleźć się żadne elementy szklane, ciężkie, niebezpieczne i zakończone ostrymi krawędziami. Kanty i rogi mebli powinny być zaokrąglane i zabezpieczone na przykład gumowymi nakładkami. Trzeba także pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu kontaktów oraz kaloryferów. Wszelkie kable powinny być ukryte. W sklepach znajdziemy wiele rodzajów maskownic oraz pojemników na kable czy przewody, co ułatwi nam zabezpieczenie pokoju dla malucha.

Brak barier i ograniczeń

metoda montessori
fot. unsplash.com

Maria Montessori opracowała wiele cennych zasad, a jedną z nich jest stworzenie przestrzeni dla dziecka, która wesprze jego rozwój. Maluch powinien mieć nieograniczony dostęp do mebli, akcesoriów oraz zabawek, dzięki czemu będzie samodzielnie poznawać otaczający go świat. Warto zainwestować w biurko czy półki z szufladami, do których dziecko będzie mogło bez problemu zajrzeć i samodzielnie wyjąć z nich zabawkę. Świetnym pomysłem jest także stworzenie twórczego kącika, gdzie maluch będzie mógł testować oraz rozwijać swoją kreatywność. Pokój Montessori powinien być przyjazny i bezpieczny, zapewniający maluchowi swobodę w poruszaniu się po nim.

Pokój Montessori – porządek i prostota

W pokoju Montessori powinien dominować prosty wystrój. Maria Montessori polecała kupienie dziecku mniejszej ilości zabawek, ale zadbanie o to, by te, co kupimy, były wysokojakościowe i naturalne. Poza tym uważała, że należy starannie uporządkować przestrzeń w pokoju malucha. Bałagan w pokoju dziecka bywa zmorą rodziców i warto tego uniknąć stosując systemy porządkowania przestrzeni. Wykorzystaj pudła z wieczkiem, wiklinowe kosze czy drewniane skrzynie. Poza tym warto zainwestować w ciąg półek, wiszące organizery oraz relingi z haczykami.

W zgodzie z naturą

Metoda Marii Montessori wykorzystuje nie tylko ekologiczne zabawki, ale i materiały. Do przemycenia natury do dziecięcego pokoju świetnie nada się popularny styl skandynawski. Ten styl jest nie tylko modny, przyjemny dla oka i ponadczasowy. Meble i dodatki w stylu skandynawskim często są wykonane z naturalnych materiałów, które doskonale się sprawdzają w pokojach najmłodszych. W wielu wnętrzach zgodnych z metodą Montessori pojawiają się dekoracje z motywem przyrody, drzew kwiatów czy zwierząt.

Pokój Montessori – kolorystyka

Każdy rodzic urządzający pokój dziecięcym zastanawia się nad doborem kolorystyki. Co mówi metoda Montessori, odnoście kolorów w pokoju maluchów? Według zasad Montessori kolory powinno się dobrać intuicyjnie. Nie ma tu miejsca na podziały, gdzie róż jest tylko dla dziewczynek, a błękit dla chłopców. Dodatkowo warto wybrać główne kolory stonowane i uzupełnić je kontrastowymi, żywymi dodatkami. Dzięki temu wnętrze pokoju będzie wesołe, ale nie przytłaczające.

Metoda Montessori dla niemowląt

Pedagogika Marii Montessori skłania do zastanowienia się nad tym czy niemowlak powinien od początku mieć swój pokój, kącik u rodziców, czy jednak powinien spać początkowo z rodzicami. Filozofia znanej lekarki skupia się na aspekcie okresu symbiotycznego, kiedy matka powinna być najsilniej połączona z dzieckiem. Maria Montessori uważała, że dziecko w niezwykle silny sposób buduje poczucie przywiązania w pierwszych miesiącach swojego życia. Dlatego nie warto zmieniać miejsca snu dziecka drastycznie. Początkowo wystarczy dostawka do łóżka i podstawowe wyposażenie do spania dla niemowlaka.

Maria Montessori jest znana na całym świecie, a jej metody są coraz częściej i chętniej wykorzystywane. Widać to również w aranżacjach pokoi dziecięcych. Zasady tej włoskiej lekarki pomogą nam stworzyć bezpieczny i przyjazny pokój dla malucha, który będzie wspierał jego rozwój i rozwijał kreatywność.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here