Łóżeczka dla dzieci – gdzie powinno spać niemowlę?

0
620

Zanim wybierzemy miejsce do spania dla noworodka, musimy to wcześniej dobrze przemyśleć. Łóżeczka dla dzieci są obowiązkowym punktem większości wyprawek. Tylko jakie łóżeczko wybrać, gdzie je postawić, a co ważniejsze czy to nasza jedyna opcja? Przyszli rodzicie, mogą wybrać, spośród kilku rozwiązań, jeśli chodzi o spokojny sen ich dziecka.

Łóżeczka dla dzieci – najczęściej wybierana opcja

Łóżeczko to najbardziej popularne rozwiązanie, na które decyduje się większość rodziców. To wygodna opcja, która wystarczy nawet na kilka lat. Łóżeczko ze szczebelkami najczęściej posiada regulowane wysokości i ściągany bok, lub kilka szczebli, żeby umożliwić dziecku wyjście z niego, kiedy podrośnie.

A może kołyska?

Wiele rodziców decyduje się na zakup kołyski. Jest ona znacznie mniejsza i zgrabniejsza niż tradycyjne łóżeczko, i dobrze się prezentuje. Dodatkowo umożliwia bujanie dziecka, co pomaga uspokoić niektóre noworodki i niemowlęta.

Kosz Mojżesza

łóżeczka dla dzieci
fot. unsplash.com

Kosze Mojżesza stają się coraz bardziej popularne i powszechne. Ich największą zaletą jest to, że są bardzo mobilne. Rodzic może bez problemu przenosić je z pokoju do pokoju. Są lekkie i mogą służyć i jako łóżeczko i jako leżaczek w salonie. Niektóre modele mają wbudowane kółka, co jeszcze bardziej ułatwia przemieszczanie.

Łóżeczka dostawki

Niektórzy rodzice chcą mieć dziecko najbliżej jak to możliwe. W tym celu powstały łóżeczka dostawki. Te niewielkie łóżeczka mają ściągane boki, co umożliwia przymocowanie ich do dużego łóżka rodziców. Dzięki temu możemy spać tuż obok dziecka bez obawy, że je przygnieciemy. To bezpieczny sposób na tak zwany cosleeping. To rozwiązanie jest bardzo wygodne i pozwala być blisko dziecka nawet w trakcie snu.

Łóżeczka dla dzieci – gdzie je najlepiej postawić?

Wybór rodzaju łóżeczka jest tak samo ważny, jak jego ustawienie. Gdzie najlepiej zorganizować miejsce do spania dla niemowlęcia? Oto kilka wskazówek:

  • nie stawiaj łóżeczka przy oknie – jest tak zbyt intensywne światła i wahające się temperatury
  • unikaj stawiania łóżeczka przy grzejniku i innych źródłach ciepła
  • wybierz przytulny kąt, najlepiej na skraju pomieszczenia

Dla większej wygody, jeśli nam miejsce pozwala, warto postawić obok łóżeczka komodę z przewijakiem. Dzięki temu nie będziemy musieli zbyt wiele chodzić podczas nocnych pobudek malucha. Dodatkowym ułatwieniem będzie umieszczenie niedaleko komody pojemnika na zużyte pampersy. W sklepach dziecięcych można kupić specjalne na pampersy pojemniki niwelujące nieprzyjemne zapachy.

Wyposażenie łóżeczka dla dzieci

Kiedy już kupimy i ustawimy łóżeczko, trzeba je jeszcze wyposażyć. Warto pamiętać, że noworodek nie powinien mieć za wiele w łóżeczku. Takie dziecko nie potrafi jeszcze przewracać się z powrotem, jeśli obróci się podczas snu albo przyłoży sobie twarz do poduszki czy grubszej kołderki. Dlatego w pierwszych tygodniach życia warto nieco grubiej ubrać dziecko i przykryć je lekkim, przewiewnym kocykiem. Nie należy też używać ochraniaczy na łóżeczko czy wkładać do niego maskotek. To zwiększa ryzyko śmierci łóżeczkowej wśród niemowląt.

Dobrą alternatywą dla kocyka będzie śpiworek dla niemowląt. Dzięki niemu będziemy mieć pewność, że dziecku jest ciepło, nie odkryje się, a przede wszystkim, że jest bezpieczne podczas snu. Takie śpiworki można kupić z długim rękawem lub bez, zależnie od pory roku. Kiedy dziecko skończy kilka miesięcy i sprawnie będzie obracało się z boku na bok, możemy zacząć używać pościeli dziecięcej.

łóżeczka dla dzieci
fot. unsplash.com

Jeśli takie puste łóżeczko wydaje nam się puste, możemy zawiesić nam nim karuzelę, która doda dziecięcemu kącikowi nieco uroku. Ponadto przyjemne melodie i szumienie ułatwią dziecku spokojne zasypianie. Na rynku dostępne są też karuzele z projektorem, które świetnie sprawdzą, kiedy niemowlę nieco podrośnie i zacznie lepiej widzieć.

Zakup łóżeczka dla dziecka, tak jak zakup idealnego wózka, powinien być dobrze przemyślany. Musimy zorganizować miejsce do spania tak dziecko miało zapewnione wygodę i bezpieczeństwo. Warto też zastanowić się jakie rozwiązanie dla nas będzie najbardziej komfortowe i funkcjonalne. Na szczęście przyszli rodzice mają kilka opcji do wyboru i każdy znajdzie coś dla siebie.

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here