Rodzice, którzy mają już dawno za sobą kompletowanie wyprawki i wybór niemowlęcego łóżeczka po czasie stają przed nowym wyzwaniem – aranżacją pokoju dla kilkulatka. Zaaranżowanie takiego pomieszczenia może być trudniejsze, niż się wydaję. Pokój dziecięcy to coś więcej niż przestrzeń przeznaczona dla dziecka. To jego bezpieczne schronienie, gdzie rośnie, rozwija się przeżywa cały wachlarz emocji. Jak urządzić pokój dziecięcy, by jak najlepiej wspierał rozwój dziecka?
Pokój dla dziewczynki i chłopca – czy jest sens tak to rozdzielać?

Powstało kilka stereotypów odnoszących się do urządzania pokoju dla dzieci. Jeden z nich jest rozdzielenie pokoju na taki ,,dla chłopca” i ,,dla dziewczynki”. Chodzi tu głównie o dobór barw. Przyjęło się, że chłopięcy pokój jest niebieski a dziewczęcy różowy. To błąd, który od małego wrzuca dzieci w ustalone role i stereotypy. Ponadto według naukowców, ani niebieski ani różowy nie jest odpowiednim kolorem do dziecięcego pokoju. Zimne odcienie niebieskiego przygnębiają i nudzą, a mocny róż pobudza i denerwuje.
Z drugiej strony nie powinno się malować pokoju wszystkimi kolorami tęczy. Wśród wielu intensywnych kolorów, dziecko nie będzie mogło się skupić.
Pokój dziecięcy – Lepsza tapeta czy jednak farba?
Do pokojów dziecięcych poleca się użycie hipoalergicznej farby na bazie wody. Jeżeli wolimy tapetę, to także najlepiej wybrać tę zmywalną. Kiedy dziecko dorośnie, świetnym rozwiązaniem będzie popularna farba tablicowa, która umożliwi dziecku rysowanie kredą po ścianach. Można również wybrać tablicówkę magnetyczną, dzięki czemu dziecko będzie mogło przypisać rysunki do ściany magnesami.
Jak wiadomo, ściany w pokoju dziecięcym szybko się brudzą. Jeśli chcemy temu zapobiec, możemy:
- kupić farbę łatwo zmywalną, która jest odporna na uszkodzenia
- zdecydować się na fototapetę, niektóre modele również występują w wersji łatwo zmywalnej
- połączenie obu powyższych rozwiązań, możemy 3 ściany pomalować farbą a na jednej nakleić tapetę lub wybrane przez dziecko kolorowe naklejki
Oświetlenie ma znaczenie
Na oświetleniu w pokoju dziecięcym nie powinno się oszczędzać. Obowiązkowo trzeba zainwestować w dobry żyrandol/lampy sufitowe. Do tego możemy dodać mniejsze źródła światła:
- małą lampkę na biurko
- dodatkowe oświetlenie miejsca, w którym maluch się bawi
- kinkiet bądź lampka postawiona koło łóżka
Dobre oświetlenie sprawi, że pokój naszego dziecka nawet wieczorem będzie prezentował się ładnie i wciąż będzie funkcjonalny. Dodatkowo zadbamy o wzrok naszego dziecka.
Pokój dziecięcy – jakie wybrać meble?

Pokój dziecięcy wcale nie musi być zastawiony masą mebli. Podstawowe wyposażenie pokoju dla dziecka to:
- łóżko
- szafa
- stolik do zabawy lub biurko
- meble do przechowywania zabawek
Inne meble jak – regały, półki, szafki – można dodać, ale nie trzeba. Wszystko zależy od naszego metrażu oraz indywidualnych potrzeb. Można też zdecydować się na meble, które ,,rosną” wraz z dzieckiem. To wygodne rozwiązanie, które wystarczy nam na długie lata. Dzięki temu nie będziemy musieli zbyt szybko kupować nowych, większych mebli.
A co z podłogą? Wykładzina czy jednak panele?
Dzieci bardzo dużo czasu spędzają na podłodze. Tam się najczęściej bawią, zdarza im się nawet na niej zasnąć. Dlatego tak ważne jest, by podłoga była ciepła i praktyczna w codziennym życiu. Ludzie dzielą się na zwolenników wykładzin i zwolenników paneli. Jakie są wady i zalety tych opcji?
Wykładzina
To wygodna i stosunkowo tania opcja, do momentu, w którym dziecko coś rozleje, spadnie mu farba lub pobawi się na niej uwielbianą przez maluchy plasteliną. Wykładzinę trudno się czyści i najpewniej większości plam nigdy nie uda się doprać. W tym przypadku możemy wymieniać wykładzinę co jakiś czasu, lub wybrać taki wzór, na którym takie plamy nie będą widoczne.
Panele + dywan
Ciepła oraz naturalna jest podłoga drewniana. Jest to jednak drogie rozwiązanie, niekoniecznie dobrze sprawdzające się w przypadku dzieci, które ciągle podłogę czymś rysują. Dlatego tak wiele rodziców decyduje się na panele. Strefę zabaw można wydzielić grubym, przyjemnym dywanem. Dywan też może zostać zabrudzony przez dzieci, ale łatwiej się go czyści i zawsze można oddać go do profesjonalnej pralni.
Kiedy dziecko wyrośnie z łóżeczka dziecięcego, przychodzi czas na aranżację pokoju dla starszaka. Najważniejszą rzeczą, którą musimy się kierować, stając przed takim wyzwaniem, jest funkcjonalność i komfort dziecka. Tak, by stworzyć mu przestrzeń, która maksymalnie wesprze jego rozwój.