Z powstawaniem rozstępów boryka się od 60% do 90% kobiet w ciąży. Rozstępy to nie za długie, wąskie pręgi w kolorze czerwono fioletowym pojawiające się w okolicach brzucha, piersi, ud oraz pośladków. Te zmiany skórne zachodzą w warstwie właściwej skóry, więc ciężko je zlikwidować. Można z nimi jednak walczyć, stosując specjalne preparaty zapobiegający ich powstawaniu. Jak walczyć z rozstępami? I jakie kremy na rozstępy będą odpowiednie w ciąży?
Czym są rozstępy i dlaczego powstają?
W początkowej fazie powstawania rozstępów na skórze pojawiają się czerwone, rozgałęzione pęknięcia. Do tego przyszłym mamom może dokuczać świąd, pieczenie i uczucie napięcia skóry. Wraz z upływem czasu nieprzyjemne objawy znikają, a zmiany na skórze stają się większe i bardziej widoczne. Rozstępy mogą przybierać formę mniej lub bardziej widocznych, podłużnych pęknięć na skórze. Zwykle na początku są fioletowe, lecz z czasem zmieniają barwę na czerwoną, aż blakną do białego odcienia w końcowej fazie. Najczęściej rozstępy pojawiają się na brzuchu, piersiach oraz udach.
Wiele czynników wpływa na powstawanie tych małe estetycznych zmian na ciele. Sporą rolę odgrywają w tym przypadku uwarunkowania genetyczne. Jednak na powstawanie rozstępów wpływa również:
- Wzrost stężenia kortyzolu we krwi, co osłabia włókna kolagenowe i powoduje, że pękają one podczas rozciągania skóry
- Szybki, nadmierny przyrost wagi u kobiet w ciąży
- Niezdrowa, wysokokaloryczna, ciężkostrawna dieta
- Brak aktywności na świeżym powietrzu, przez co skóra nie ma możliwości dotlenienia
- Słaba pielęgnacja skóry pozbawiona nawilżania i masażu, który większa ukrwienie
Kremy na rozstępy – jakie składniki powinny się w nich znaleźć?
Ciężko zupełnie zlikwidować rozstępy, które już się pojawiły. Dlatego kluczem w walce z rozstępami jest profilaktyka. W tym celu można skorzystać z wielu preparatów służących do zapobiegania powstaniu tych nieestetycznych zmian. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie kremy na rozstępy nadają się dla kobiet w ciąży. Kobiety ciężarne i karmiące piersią powinny wybierać preparaty z bezpiecznym składem dla mamy i dziecka. Składniki odpowiednie dla przyszłych mam to na przykład:
- allantoina
- D – panthenol
- kwas hialuronowy
- wyciągi ze skrzypu
- wyciągi z bluszczu
Kobiety ciężarne powinny unikać preparatów zawierających kofeinę. Dodatkowo warto pamiętać, że wiele zapachów działa drażniąco na kobiety w ciąży. Dlatego przed zakupem produktu warto sprawdzić jego zapach. Istotny jest także brak wywołania alergii kontaktowej. W aptece można poprosić o próbki danego kosmetyku, co ułatwi nam nieco wybór.
Najlepiej, by wybrany przez nas preparat zawierał naturalne składniki. Świetnym rozwiązaniem jest stosowanie olejków, które pomagają w profilaktyce, jak i w walce ze zmianami, które już powstały. Warto zwrócić uwagę na olejek:
- migdałowy – działa ujędrniająco
- arganowy – poprawia metabolizm oraz odbudowę włókien kolagenowych
- z kiełków pszenicy – zapobiega degeneracji włókien elastyny i kolagenu
- z orzechów makadamia – ochrania strukturę komórek skórnych i działa antycellulitowo
- kokosowy – nawilża oraz ujędrnia
- z opuncji figowej – łagodzi napięcie i obrzęki na skórze
Kurację olejkiem warto połączyć ze stosowaniem odpowiedniego kremu, ponieważ tego typu kosmetyki mają tendencję do zatrzymywania wody w naskórku.
Kremy na rozstępy – kiedy zacząć je stosować w ciąży?
Pierwsze rozstępy zaczynają się zwykle pojawiać pod koniec drugiego trymestru ciąży. Jednak zabiegi pielęgnacyjne warto rozpocząć znacznie wcześniej. W wielu produktach producenci podają informację, że ich produkty można stosować od drugiego trymestru, jednak nie oznacza to, że nie można zacząć używać kremu wcześniej. Profilaktykę przeciw rozstępom warto zacząć już od początku ciąży, by jak najlepiej zadbać o stan naszej skóry, zanim nasza skóra zacznie mocno się rozciągać.
Rozstępy są mało estetyczne i są kompleksem wielu kobiet w ciąży oraz po porodzie. Ciężko je zlikwidować kremami, kiedy już się pojawią. Bardzo często jedyną pomocą okazuje się usuwanie laserowe, które jednak sporo kosztuje. Dlatego warto zadbać o odpowiednią profilaktykę przeciw tym zmianom skórnym już od początku ciąży. Dobry krem na rozstępy powinien znaleźć się w wyprawce każdej kobiety w ciąży i każdej świeżo upieczonej mamy, gdyż zadbanie o skórę po porodzie jest równie ważne jak profilaktyka w ciąży.