Fotelik dla noworodka. Jak wybrać najlepszy i gdzie kupić?

0
871

W wyprawce dla noworodka ważną rolę odgrywa fotelik samochodowy dla noworodka. Większość rodziców posiada samochód, a nawet jeśli należymy do tej niezmotoryzowanej grupy, to i tak fotelik nam się przyda, kiedy będziemy chcieć zabrać dziecko do taksówki, czy przewieźć samochodem dziadków. Ten element wyprawki jest tak istotny, bo wpływa na zdrowie i życie naszego dziecka w razie wypadku. Kiedy pierwszy raz wybieramy fotelik dla noworodka, możemy, pomimo dobrych chęci, wybrać kiepski model. Jaki fotelik dla noworodka wybrać i czym się kierować podczas zakupu?

Fotelik dla noworodka – zakres 0-13 kilo

Tego typu foteliki to modele przypominające nosidełka. Przypominają łupinki z pałąkiem, który umożliwia rodzicom łatwe przenoszenie fotelika. Często można je zobaczyć umocowane do ram wózków. Te foteliki samochodowe przeznaczone są dla maluchów od urodzenia do osiągnięcia przez dziecko 13 kilogramów. Wystarcza on na około rok życia dziecka.

W sklepach można także znaleźć foteliki 0-10 kilo. Nie warto jednak kupować tego typu modeli. Jeśli urodzi nam się większe dziecko, szybko będziemy musieli kupować nowy fotelik. Kupowanie nowego fotelika, kiedy dziecko skończy zaledwie 6 miesięcy, nie jest zbyt zadowalającą wizją.

Na rynku dostępne są także foteliki w zakresie wagowym 0-18 kilo. Jednak ten rodzaj fotelików nadaje się dla dzieci już siedzących, czyli mniej więcej półrocznych. Kąt nachylenia takich fotelików nie nadaję się dla dzieci młodszych. Takie rozwiązanie może się wydawać ekonomiczne, jednak wystarczy przeczytać instrukcję obsługi fotelika, by dowiedzieć się, że jest on przeznaczony dla dzieci siedzących lub porównać pozycję dziecka leżącego w foteliku-nosidełku a w foteliku 0-18 kilo. Ma to duże znaczenia zarówno dla kręgosłupa dziecka, jak i bezpieczeństwa w trakcie jazdy.

Fotelik dla noworodka – zwróć uwagę na testy zderzeniowe

Foteliki z homologacją ECE R44/04 nie dają gwarancji bezpieczeństwa, o czym czasem chcą nas przekonać producenci. Tymczasem to oznaczenie oznacza jedynie, że Unia Europejska stwierdziła, że ten fotelik nadaje się na konkretnej grupy wagowej.

Foteliki, które gwarantują bezpieczeństwo podczas wypadku przechodzą testy zderzeniowe – ADAC i OEMTC. Najlepiej wybrać te modele, które w testach zyskały 4 lub 5 gwizdek, co oznacza, że dany model dobrze przeszedł testy.

Fotelik dla noworodka – pięciopunktowe pasy

fotelik dla noworodka
fot. pexels.com

Uprząż 5 punktowa najlepiej chroni dziecko w razie wypadku, zwłaszcza kiedy zbyt luźno je zapomniemy. Rodzice zwykle zbyt luźno zapinają dziecko, a pasy powinny być zaciągnięte mocniej, niż im się wydaje. Foteliki z 5 punktowymi pasami są najbezpieczniejszą opcją do podróży samochodem z noworodkiem.

Wizyta w sklepie z fotelikami

Kiedy już trochę poczytamy i przeszukamy Internet, możemy udać się do specjalistycznego sklepu z fotelikami. Nie warto kupować fotelika przez Internet. Najlepiej znaleźć sklep ze sprzedawcami, którzy mają wiedzę w tym temacie i zależy im na bezpieczeństwie małych dzieci podczas jazdy. Po czym ich poznać? Dobry sprzedawca fotelików rozumie co do niego się mówi, dyskutuje i jest chętny do przymiarki fotelika w waszym samochodzie nawet podczas ulewy. Wizyta w takim sklepie jest lepsza niż zakup przez Internet, bo dobrze dobierzemy fotelik do naszego modelu samochodu i będziemy mogli poradzić się specjalistów.

Kiedy zmienić fotelik na większy?

Foteliki samochodowe 0-13 kilogramów rosną wraz z dzieckiem. Kiedy dziecko jest noworodkiem, używa się wkładów wypełniających wnętrze fotelika, i poduszki podtrzymującej głowę. Kiedy dziecko dorośnie, wkładki się wyciąga.

Często jednak jak dziecko pojawia się na świecie, rodzicom szybko wydaje się, że dziecko już tak urosło, że trzeba mu kupić większy fotelik. W przypadku fotelików działa zasada – im później, tym lepiej. Fotelik samochodowy dla niemowlaka zmieniamy wtedy, kiedy:

  • pomimo wyjęcia wkładek czubek głowy dziecka wystaje poza fotelik
  • nie możemy zapiąć pasów, bo są zbyt krótkie
  • dziecko przekroczyło wagę podaną przez producenta – 0-13 kilo

Fotelik dla noworodka jest niezmiernie ważnym elementem wyprawki. Wybór trzeba przemyśleć o wiele dokładniej niż wybór łóżeczka czy wózka, wpływa on bowiem na bezpieczeństwo naszego malucha w trakcie jazdy. Warto udać się do specjalistycznego sklepu z fotelikami, gdzie sprzedawca doradzi nam i pokieruje podczas zakupu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here