Decoupage to świetny sposób na spędzanie wolnego czasu. Szczególnie w dobie pandemii, która zmusiła nas do pozostania w domu, wiele osób rozpoczyna swoją przygodę z tą techniką zdobienia. Decoupage wymaga jednak odpowiednich narzędzi i akcesoriów. Solidny klej, praktyczny pędzel, farby akrylowe, serwetki? Czego potrzebuje osoba, stawiająca pierwsze kroki w tej dziedzinie? Na to pytanie odpowiadamy w naszym artykule.

Po pierwsze pole do działania

Decoupage to dość angażujące hobby. Wymaga pewnych umiejętności, a dodatkowo właściwych narzędzi. Polega na zdobieniu różnorodnych powierzchni przy użyciu specjalnego papieru, a właściwie serwetek. Można w ten sposób wykonać oryginalną biżuterię, pudełko, odnowić meble albo wykonać ozdobę na szkle. Zanim więc sięgniemy po farby akrylowe, pędzle, kleje i serwetki, warto zastanowić się nad tym, na czym będziemy pracować. Decoupage najczęściej stosowany jest na drewnie, ale można w ten sposób zdobić również szkło i inne tworzywa. Rodzaj podkładu ma duże znaczenie. Najczęściej bowiem determinuje wybór kleju, pędzli i innych, potrzebnych narzędzi.

Po drugie klej, pędzel oraz farby akrylowe

Drugim krokiem jest zdobycie właściwych narzędzi. Niezbędne są mocne kleje, wygodne pędzle oraz farby akrylowe. Kupując te produkty należy upewnić się, do jakich powierzchni mogą być stosowane. Konsystencja kleju powinna umożliwiać jego swobodne rozprowadzenie na cienkich i bardzo delikatnych serwetkach. Specjalistyczne sklepy z akcesoriami do decoupage oferują najczęściej kleje w wariantach 2w1 i 3w1. Produkt zawiera zatem nie tylko klej, ale również bazę i lakier. Pędzle natomiast muszą oferować wysokiej jakości włosie. Chodzi bowiem o to, by nie gubiły go na malowanych powierzchniach. Najlepiej sprawdzają się produkty z naturalnym, a nie syntetycznym włosiem, które dodatkowo są bardzo miękkie. No i oczywiście niezbędne są farby akrylowe. Warto stawiać na te, specjalnie przeznaczone do techniki decoupage.

Po trzecie serwetki do zdobienia

Mając już klej, bazę, lakier, pędzle oraz farby akrylowe, można sięgnąć po serwetki. One przede wszystkim decydują o tym, jak będzie wyglądała zdobiona powierzchnia. Właśnie dlatego warto dokonać starannego wyboru. Serwetki dekoracyjne przydadzą się do ozdobienia drewna, ceramiki, szkła, tkanin, świec, metalu, tworzyw sztucznych, mebli, a nawet ścian. A gdzie kupić odpowiednie akcesoria? Najlepiej sięgnąć po asortyment, dostępny w specjalistycznych sklepach. Polecamy w szczególności sklepy internetowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here