Decyzja o rozwodzie jest niewątpliwie trudna. Zarówno dla osoby składającej pozew o rozwód jak i pozwanej. Zanim dojdzie do rozwodu, należy zastanowić się, czy to jest jedyna droga do rozwiązania naszych problemów. Rozwody potrafią ciągnąć się latami. Przygotowanie do rozprawy sądowej czy zbieranie dowodów może być bardzo stresujące i uciążliwe. W związku z tym decyzję o rozwodzie trzeba dobrze przemyśleć i traktować ją jako ostateczność. Należy wziąć pod uwagę, że decyzje dorosłych zawsze wpływają na dzieci. Ze względu na nie warto rozważyć terapię małżeńską, jeśli to nie pomoże- rozwód za porozumieniem stron.

Istnieje kilka sytuacji, w których małżeństwo dobiega końca. Jest to:

  • śmierci jednego z partnerów
  • uznanie małżonka za zmarłego
  • unieważnienie małżeństwa
  • rozwód, czyli rozwiązanie związku małżeńskiego na drodze sądowej na wniosek obu lub jednego ze współmałżonków.

Rozwód dzieli się na dwa typy:

  • Rozwód z orzeczeniem o winie – gdy winna jest jeden współmałżonek lub oboje
  • Rozwód bez orzeczenia o winie — porozumienie stron, w którym para zrzeka się roszczeń względem partnera.

Wszelkie prawa, obowiązki i metody postępowania w określonych sytuacjach opierają się na Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. Jeżeli zależy nam na skutecznym i szybkim uzyskaniu rozwodu, musi nam pomóc prawnik rozwodowy. Warszawa to miejsce, gdzie istnieje wiele kancelarii prawniczych, w których uzyskamy wsparcie w temacie rozwodu i spraw rodzinnych. Osoba, która dobrze zna kodeks rodzinny i opiekuńczy, na pewno udzieli wsparcia.

Kiedy sąd może nie udzielić rozwodu?

  • gdy o rozwód wnioskuje osoba całkowicie winna rozpadowi pożycia małżeńskiego
  • gdy pożycie małżeńskie nie ustało
  • jeżeli w wyniku ustaleń ucierpiałyby małoletnie dzieci

Ile się czeka na rozwód?

Od wniesienia powództwa do orzeczenia prawomocnego może minąć od kilku miesięcy do nawet kilku lat. Jest to zależne od wielu kwestii i indywidualnego charakteru każdej ze spraw oraz miasta, w którym następuje rozwód. Warszawa to miasto, gdzie czeka się ok. 8 miesięcy od złożenia pozwu.

Na czas rozstrzygnięcia sprawy wpływa też decyzja, który typ rozwodu wybierzemy. Z orzekaniem o winie czy bez? Warto mieć tu na uwadze, że ugodowe podejście do sprawy przyspiesza wiele procesów i ogranicza stresujące sytuacje. Jest to szczególnie polecane w sytuacji, gdzie w rodzinie znajdują się dzieci.

Gdzie uzyskać pomoc? Prawnik rozwodowy Warszawa

Prawnik to osoba, która może udzielić porady prawnej, natomiast nie będzie mogła nas reprezentować w sądzie. W sądzie dochodzić naszych praw może adwokat. Jest on dodatkowo zobowiązany do zachowania tajemnicy adwokackiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here