Kompletowanie wyprawki dla noworodka może być sporym wyzwaniem. Nierzadko spędza ono sen z powiek przyszłym rodzicom. Z kolei rodzice, którzy okres niemowlęcy swojego dziecka mają za sobą, przyznają, że kupili sporo zbędnych rzeczy. Jak wygląda podstawowa wyprawka dla noworodka? I czy maluch naprawdę potrzebuję masy wymyślnych gadżetów?
Wyprawka dla noworodka – czy da się ją skompletować minimalistycznie i oszczędnie?
Kupowanie rzeczy dla nowego członka rodziny daje przyszłym mamom sporo radości, ale też powoduje sporo stresu. To spory koszt a w sklepach, reklamach czy social mediach widzimy coraz więcej nowych gadżetów zarówno dla dziecka jak i mamy. Tylko czy to wszystko jest tak naprawdę potrzebne? Niekoniecznie. Wyprawkę można, a nawet warto, skompletować minimalistycznie. W pierwszych tygodniach noworodek potrzebuję przede wszystkim bliskości rodziców. Nie zapominajmy, że każde dziecko jest inne i warto najpierw poznać potrzeby swojego malucha, zanim zdecydujemy się na zakup, przykładowo – drogiego bujaczka. Bo może się okazać, że nasz noworodek zupełnie nie toleruje bujania.
Ubrania dla noworodka – co musisz mieć
Za kompletowanie wyprawki warto zabrać się co najmniej kilka tygodni przed porodem. Jednym z ważniejszych punktów listy wyprawkowej są ubranka. Nie trzeba jednak szaleć z ich ilością, bo dziecko w pierwszych tygodniach rośnie bardzo szybko. Standardowym rozmiarem ubrań dla takiego malucha jest 56, ale warto też kupić kilka sztuk ubranek w rozmiarze 62. Ubranka, jakich będziesz potrzebować:
- body – 6 sztuk (3 z krótkim, 3 z długim rękawem)
- śpioszki – 5 sztuk
- pajacyki – 6 sztuk
- kaftaniki – 3 sztuki
- półśpiochy lub legginsy – 3 sztuki
- skarpetki – 5 par
- cienkie czapeczki – 3 sztuki
- bluza lub sweter – 2 sztuki
- grubsza czapka, rękawiczki, komin oraz kombinezon – dla dzieci urodzonych jesienią lub zimą
Higiena noworodka – wszystko czego potrzebuje maluch do kąpieli
Kolejnym punktem wyprawkowej listy są artykuły związane z higieną noworodka:
- pieluszki – kilka opakowań w najmniejszym rozmiarze newborn lub 0
- pieluszki tetrowe lub bawełniane – kilka sztuk
- płyn do kąpieli
- oliwka lub balsam
- krem przeciw odparzeniom
- antyseptyczny płyn do przemywania pępka
- ręcznik kąpielowy
- wanienka
- aspirator do nosa
- mały obcinacz lub zaokrąglone nożyczki
- krem z filtrem na lato lub krem ochronny na zimę
- płatki kosmetyczne
- patyczki do uszu
- proszek do prania dla niemowląt
- podkłady higieniczne do przewijania
Wyprawka dla noworodka – artykuły do karmienia
Nawet, jeśli planujemy karmić wyłącznie piersią, warto zaopatrzyć się w kilka artykułów do karmienia noworodka. Nie zawsze wszystko idzie zgodnie z naszym planem i lepiej ubezpieczyć się na każdą możliwą sytuacje. Dlatego właśnie butelki są koniecznym punktem każdej wyprawki. Do karmienia malucha przyda nam się:
- 2-3 butelki
- smoczki do butelek
- 2 śliniaki
- 2 smoczki
Kącik noworodka – jak zapewnić dziecku komfortowy sen
Do pojawienia się noworodka w naszym domu musimy się odpowiednio przygotować i stworzyć miejsce dla nowego członka rodziny, gdzie będzie on mógł komfortowo wypoczywać i spać. W tym celu musimy zaopatrzyć się w łóżeczko z materacem, pościel, śpiworek do spania. Warto również kupić komodę na rzeczy malucha. Najwygodniejsze są komody z przewijakiem, które znacząco ułatwiają przewijanie niemowlaka. Bezpieczny i komfortowy sen ułatwi nam również rożek lub otulacz. Noworodki lubią być mocno otulone a ich niekontrolowane ruchy rączek i nóżek często wybudzają je ze snu.
Wyprawka dla noworodka – komfortowy spacer i bezpieczna podróż
Kiedy przygotowujemy się na pojawienie się dziecka, musimy zaopatrzyć się w niezbędne rzeczy do przemieszczania się z takim maluchem. Podstawowym elementem wyprawki związanej z przemieszczaniem się noworodka jest oczywiście głęboki wózek. Warto dokupić do niego torbę, jeśli nie znajduje się ona w zestawie.
Równie ważny jest fotelik samochodowy. Bez niego nie będziemy mogli przemieszczać się z maluchem w samochodzie. Latem na spacery przyda się także chusta lub nosidełko. Mogą one również ułatwić nam codzienne funkcjonowanie, kiedy dziecko będzie protestowało przed odłożeniem go, a my będziemy potrzebować wolnych rąk.
Jak widać, wyprawka dla noworodka nie musi być nieskończenie długa. Wszystkie inne przedmioty, które widzimy u znajomych czy w mediach, mogą ułatwiać życie, lecz nie są koniecznością. Niektórych dziecko może wręcz nie zaakceptować. Dlatego, zanim wydamy pieniądze na gadżet, który w teorii ma ułatwiać nam życie, warto najpierw poznać potrzeby dziecka, jak i swoje jako rodzica.