Pieluszki wielorazowe – czy warto i jakie kupić?

0
586

Sporo osób wciąż kojarzy pieluszki wielorazowe z pieluchą tetrową nałożoną na dziecko. Innymi słowy, uważa się je za niewygodne, niepraktyczne i uciążliwe w użytkowaniu. Nic bardziej mylnego. Nowoczesne pieluchy wielorazowego użytku mają wiele zalet i są coraz bardziej popularne dzięki swojemu pozytywnemu wpływowi na środowisko. Jak wyglądają pieluszki wielorazowe? Dlaczego warto ich używać? I jakie pieluchy wielorazowe kupić?

Pieluszki wielorazowe – co to w ogóle jest?

Mogłoby się wydawać, że pieluchy wielorazowe to już przeszłość. Jednak po tylu latach ten rodzaj pieluch znowu zyskuje popularność. Ich wygląd uległ zmianie, zostały udoskonalone, ale wciąż posiadają jedną, wyjątkowo ważną zaletę – są ekologiczne. Pieluszki wielorazowe, jakie znajdziesz teraz w sklepach, wyglądają jak majteczki, czy spodenki. Wykonane są z bawełny lub wełny. Mają wbudowane zapięcia dające możliwość regulacji. Nowoczesne pieluchy wielorazowego użytku nie wymagają używania ceraty, która miała wiele wad, powodując odparzenia u niemowląt. Zamiast tego wykorzystuje się specjalny wkład wykonany z naturalnych materiałów jak: bawełna, len czy konopie. Można też kupić wkład syntetyczny z mikrofibry. Do tego potrzebujemy otulacz, który podtrzymuje wkład i zapobiega przesiąkaniu.

Pieluszki wielorazowe, jak nazwa wskazuje, są wielorazowego użytku. Dobrej jakości pielucha posłuży nam do momentu odpieluchowania dziecka, dzięki temu, że pieluch wielorazowych się nie wyrzuca, tylko pierze. Od narodzin do około 3-4 miesięcy najlepiej sprawdza się rozmiar NB – newborn. Po tym czasie przechodzi się na rozmiar OS – one size. I ten rozmiar w większości przypadków wystarcza aż do momentu, kiedy dziecko z pieluchy przestanie korzystać. Pieluszek w rozmiarze NB nie trzeba wyrzucać. Można je sprzedać lub przechować dla przyszłego rodzeństwa.

Rodzaje pieluszek wielorazowych

pielucha wielorazowa
fot. unsplash.com

Rodzajów pieluszek wielorazowych jest naprawdę sporo. Istnieje bardzo dużo wzorów, dzięki temu możemy dobrać pieluchę wedle własnego gustu. Ponadto, w kwestii rodzaju, mamy wiele opcji do wyboru:

  • otulacz i wkład – to najbardziej popularna opcja. Otulacz jest materiałowym opakowaniem, który chroni ubranie przed przemoknięciem. Zwykle jest wykonany z wełny. Do otulacza wkłada się chłonny wkład.
  • SIO i wkład – ten rodzaj otulacza posiada wewnętrzne napki. Dobiera się do niego wkłady, które również je posiadają, dzięki czemu będzie on dobrze zamocowany.
  • kieszonka i wkład – to otulacz, do którego mocujemy wkład, umieszczając go w specjalnej kieszonce. To umożliwia stabilne umocowanie wkładu. To dobra opcja dla ruchliwych dzieci.
  • formowanka i otulacz – formowanka przypomina wyglądem normalną pieluchę, tylko, że jest wykonana z materiału. Jest formą wkładu, który chłonie i się moczy, dlatego trzeba do niej dobrać otulacz.
  • AIO – to skrót od zwrotu – ,,all in one”. Ta pieluszka wielorazowa składa się z jednego elementu. Z jednej strony posiada materiał chłonny z grubiej materiał blokujący przeciekanie. Świetnie nadaje się na dłuższe wyjścia z domu.

Pieluszki wielorazowe – ile kosztują?

Ile kosztują pieluszki wielorazowe? To zależy. Ceny zaczynają się od 55 zł, ale potrzebujemy ich więcej niż jedną sztukę. To może wydawać się sporo, ale pamiętajmy, że podczas okresu pieluchowania zużywamy około 4 tysięcy pampersów. Tymczasem wielorazówek będziemy potrzebować tylko kilka lub kilkanaście. Wszystko zależy od tego jak często będziemy je prać. Warto zastanowić się nad zakupem całego zestawu wyparwkowego pieluch wielorazowych co pozwoli nam nieco zaoszczędzić. Pamiętajmy również, że zakup pieluch wielorazowych jest jednorazowy i jego koszt jest znacznie niższy niż regularne kupowanie pampersów przez dwa lata.

Pieluszki wielorazowe mają wiele atutów i coraz częściej stają się elementem wyprawki dla noworodka. Są ekologiczne, wspierają rozwój dziecka i ich cena jest niższa. Koszt jednej pieluszki jest co prawda większy niż pampersów, ale w perspektywie kilkuletniej, pieluszka wielorazowa jest korzystniejsza finansowo. Jeśli nie potrafimy zdecydować się na konkretny rodzaj pieluchy, możemy poszukać sklepu, który oferuje wypożyczanie takich pieluszek i przetestować jaka opcja nam najbardziej odpowiada.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here