Spojówka jest delikatną błoną śluzową, która pełni rolę ochronną oczu przed urazami i infekcjami, a jednocześnie rozprowadza łzy na ich powierzchni. Spojówka jest delikatna przez co jest narażona na różnego rodzaju podrażnienia, na przykład zbyt ostre światło lub tarcie brudnymi rękami. Jednym z najczęstszych problemów dotyczących spojówek jest ich zapalenie.
Zapalenie spojówek to jedna z najczęstszych chorób oka. Zapalenie spojówek to stan zapalny błony śluzowej, która pokrywa gałkę oczną tworząc powierzchnię powieki. Jest to schorzenie utrudniające codzienne funkcjonowanie poprzez tworzenie dyskomfortu. Zapalenie spojówek może być również objawem innych schorzeń dróg oddechowych, które towarzyszą zapaleniu spojówek.
Objawami zapalenia spojówek jest uczucie obecności ciała obcego w oku, pieczenie, swędzenie, kłucie, światłowstręt, ból, łzawienie oraz zaczerwienienie oka, wydzielina ropna.
Po rozpoznaniu objawów warto udać się do specjalisty w celu uzyskania informacji o możliwościach leczenia. Leczenie zapalenia spojówek może być różne w zależności od zaawansowania choroby i objawów. Ważnym czynnikiem mającym wpływ na zastosowanie określonej metody leczenia jest rodzaj zapalenia oraz czynnik powodujący chorobę. Inne leczenie zostanie zastosowane przy zapaleniu spojówek wirusowym, inne przy bakteryjnym oraz rzeżączkowym zapaleniu spojówek i inne przy nieinfekcyjnym zapaleniu spojówek. Każdy rodzaj zapalenia jest wywołany innymi przyczynami i zazwyczaj wymaga innego leczenia, natomiast pojawiają się również punkty wspólne metod leczenia zapalenia spojówek.
W pierwszym etapie zapalenia spojówek i w momencie delikatnego oraz łagodnego przebiegu choroby poleca się stosowanie kropli do oczu.
Innymi działaniami mogącymi przynieść ulgę podczas schorzenia jest stosowanie chłodnych kompresów na oczy oraz sól fizjologiczną lub krople do przemycia oczu. W sytuacji ostrych zapaleń spojówek, przewlekłych, sezonowych poleca się podawanie leków przeciwhistaminowych.
Przy zapaleniu spojówek ważna jest również domowa pielęgnacja oka.
Istotną rolę, odgrywa jeśli chodzi o domowe sposoby na zapalenie oka właściwy wybór kosmetyków i środków pielęgnujących. Osoby cierpiące na stan zapalny spojówek powinny zrezygnować z malowania rzęs tuszem, oraz używania cieni do powiek oraz kredek. Należy również zwrócić uwagę na pielęgnacje twarzy wokół oczu, na skład używanego kremu, serum oraz innych produktów pielęgnacyjnych.
Przez kilka dni warto zrezygnować z używania kosmetyków lub wybierać te które są dostosowane do skóry alergicznej, wrażliwej i skłonnej do podrażnień, zawierające w swoim składzie ziołowe substancje łagodzące, naturalne i delikatne składniki.
Leczenie ostrego stanu zapalnego spojówki zależy od występujących objawów, ważne jest, żeby w przypadku choroby nie bagatelizować jej objawów i skontaktować się z lekarzem. Odpowiednie leczenie skraca czas i intensywność zapalenia. Dlatego warto szukać informacji w celu jak najszybszego uzyskania pomocy, jeśli szukasz więcej wiadomości na ten temat wejdź wrosinski.pl.