Płytki gresowe wykorzystywane są najczęściej wewnątrz pomieszczeń mieszkalnych. Znajdziesz je między innymi na powierzchni podłóg i ścian, w budynkach o różnym standardzie i użyteczności. Gresy można także stosować do aranżacji tarasów, balkonów oraz innych przestrzeni na świeżym powietrzu. Ich zalety są pod tym względem nieopisane – są wytrzymałe, żywotne, a także wysoce atrakcyjne. Pomogą Ci stworzyć unikatową, atrakcyjną przestrzeń do wypoczynku. Poniżej przybliżamy ten temat oraz podpowiadamy jakie rodzaje płytek gresowych warto zastosować w wykańczaniu swojego tarasu lub ogrodu, a także jak wyglądają ich parametry wytrzymałościowe. 

Najpopularniejsze rozmiary płytek gresowych 

Gresy dedykowane do pomieszczeń na świeżym powietrzu to zazwyczaj płytki stosunkowo duże. Warto dobierać ich rozmiar względem konkretnej konstrukcji, którą pragniesz wykończyć za ich pomocą. Najlepiej wypadają płytki wielkoformatowe, które wywołują niesamowite efekty wizualne. Niestety są stosunkowo drogie, dlatego niewiele osób decyduje się na ich montaż. 

Najpopularniejszym rozmiarem płytek gresowych jest 61×61 cm. Znajdziesz także rozmiary mniejsze i większe: 30×30, 40×40, 70×70, a także płytki sześciokątne o krawędzi długiej na 26 cm. W przypadku formatów prostokątnych, do najchętniej stosowanych należą 30×60, 40×80, 20×120 oraz 30×180. 

Istnieje oczywiście możliwość łączenia płytek różnych rozmiarów w ramach tej samej powierzchni – ważne jedynie, by ich kontury pasowały do siebie, a pomiędzy nimi nie pozostawała żadna wolna przestrzeń. Ogólna zasada doboru płytek jest prosta: im większy taras lub przestrzeń w ogrodzie, tym większych płytek będziesz potrzebował. 

Płytki wytrzymałe – na taras i do ogrodu 

Płytki stosowane na świeżym powietrzu powinny odznaczać się podwyższoną odpornością na oddziaływanie niskich temperatur. Liczy się także wytrzymałość w kontakcie z wilgocią oraz oddziaływanie antypoślizgowe. Ponadto płytki powinny być odporne na ścieranie, które jest ich gruntowym zagrożeniem typu mechanicznego. 

Najlepiej wypadają płytki o obniżonym poziomie nasiąkliwości – na poziomie zaledwie 3-4% lub nawet mniej. Dzięki temu zalegająca na ich powierzchni woda nie będzie dostawać się do wnętrza struktury płytki, gdzie doprowadziłaby do jej powolnej degradacji. 

Nie należy też wybierać płytek o wysokim poziomie ścieralności. Najlepszym zakupem będą płytki o klasie ścieralność III, co pozwoli zachować ich powierzchnię przez długi czas w dobrej kondycji. Warto pamiętać, że na płytki oddziaływać będą nie tylko osoby chodzące, ale także kurz, pyłki oraz inne zanieczyszczenia niesione przez wiatr. 

Ponieważ w niektórych warunkach pogodowych płytki ogrodowe i tarasowe mogą stawać się niezwykle śliskie, warto zainwestować w produkty o odpowiednio wysokiej klasie ścieralności. Warto nie schodzić poniżej poziomu R10, który oznacza płytki o dużej przyczepności, pokryte lekko chropowatą fakturą, wspomagającą przywieranie podeszwy. Odradzamy natomiast wybór płytek polerowanych lub pokrytych wyjątkowo gładkim szkliwem. W okresie zimowym przemieszczanie się po ich powierzchni grozi niebezpiecznym poślizgiem. 

Na szczęście wiele płytek gresowych indykowanych do ogrodu i na taras to produkty antypoślizgowe oraz mrozoodporne. Nawet najcięższe zimowe mrozy nie spowodują ich pękania. Niski stopień nasiąkliwości (poniżej 0,1%) oraz odpowiednio przygotowana powierzchnia gwarantują ich bezpieczne użytkowanie przez cały rok.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here