Przygotowywanie się do adopcji królika jest niezwykle ważne. Należy przede wszystkim zgromadzić wszystkie potrzebne sprzęty, wśród których nie może zabraknąć klatki oraz dedykowanego do niej wyposażenia. To w klatce królik będzie spędzał większość czasu, spał, odżywiał się oraz podejmował inne typowe dla królików czynności. Poniżej skupiamy się na wyposażenie klatki – podpowiadamy, jakich sprzętów i przyrządów nie powinno zabraknąć w ich wnętrzu, by królik poczuł się w klatce „jak u siebie”. 

Króliki i ich potrzeby – a wyposażenie klatki 

Króliki to zwierzęta spożywające dość duże ilości pokarmu każdego dnia. Dlatego niezależnie od ilości królików, które znajdą się w Twojej klatce, warto wyposażyć ją w odpowiednio dobrany paśnik. Będziesz umieszczał w jego wnętrzu siano, będące podstawowym składnikiem w króliczej diecie. Króliki potrzebują mieć dostęp do siana przez cały czas. Oczywiście, nie może się ono znajdować na podłożu kuwety, gdyż króliki nie będą się nim interesować. 

Paśnik może być wykonany z metalu, tworzyw sztucznych, drewna, a także mieć różne kształty. Najpopularniejsze są paśniki w formie niedużych metalowych konstrukcji, przeznaczonych do wieszania przy ściankach klatki. Króliki będą się częstować umieszczonym w nim sianie zgodnie ze swoim apetytem. 

Karmienie i pojenie królika oraz dedykowane do tego przyrządy 

Również wodę oraz karmę dla królików należy odpowiednio wyeksponować. Najważniejsze jest, aby wielkość wybranych przez Ciebie przyrządów odpowiadały ilości posiadanych królików oraz ilości pochłanianej przez nie karmy. Do aplikowania wody warto wybierać specjalne poidła dla królików. Jest to rozwiązanie o wiele lepsze niż wybór pojemnika otwartego. Dobrej jakości i wytrzymałe poidła znajdziesz w ofercie AquaelZoo: https://www.aquaelzoo.pl/913-klatki-i-wyposazenie-dla-krolika

Zalety poideł zamkniętych są rozmaite. Przede wszystkim – do ich wnętrza nie będą dostawać się nieczystości, które mogłyby obniżyć jakość wody. Poidła dla królików posiadają stosunkowo szerokie rurki do wydzielania wody, idealnie dopasowane do króliczych potrzeb. Korzystanie z poidła jest bardzo intuicyjne oraz proste, każdy królik dość szybko nauczy się jego funkcji oraz sposobu pobierania wody. 

Do ekspozycji jedzenia warto wybierać pojemniki dedykowane do ustawiania na dnie kuwety. Mogą mieć kształt okrągły, kwadratowy lub prostokątny. Sposób wykonania pojemnika powinien stabilizować jego ustawienie i przeciwdziałać rozsypaniu karmy. Najczęstszym wyborem są po prostu miski o szerokiej podstawie. Znajdziesz także specjalne przyrządy samodzielnie wydzielające odpowiednią porcję karmy. Ponadto dostępne są podwieszane miseczki, przeznaczone do montażu przy ścianie klatki. 

W króliczym królestwie nie powinno również zabraknąć kryjówek oraz akcesoriów dodatkowych. Warto wybierać niewielkie konstrukcje drewniane, o których wnętrza królik będzie mógł samodzielnie wchodzić. Będą one imitować warunki naturalne, panujące w króliczych norach. Legowiska są istotne z uwagi na komfort królika, który potrzebuje od czasu do czasu wylegiwać się w sposób obciążający jego stawy. Legowiska mogą mieć formę podwieszanych hamaków lub nadawać się do ustawiania na dnie kuwety.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here