Niewydolność żylna jest dość powszechnym problemem, który lekceważony, może stanowić bezpośrednie zagrożenie dla życia. Co ciekawe, niewydolności krążeniowej można uniknąć, jeśli odpowiednio wcześnie zadba się o swój układ naczyniowy. Czy tak właściwie jest niewydolnosc krążenia i kto jest na nią najbardziej narażony?

Czym są żylaki kończyn dolnych?

Żylaki kończyn dolnych, potocznie zwane pajączkami, to nieestetyczne pęknięcia, które pojawiają się na nogach wskutek powstania niedrożności żylnej. Zatkane żyły powodują tak zwany refluks żylny, czyli cofanie się krwi. Kruche naczynia krwionośne pod wpływem zbyt wysokiego ciśnienia i nagromadzenia się krwi, która nie znajduje ujścia, po prostu pękają.

Czym jest niewydolność żylna?

Niewydolność żylna to stan, w którym dochodzi do zatrzymania prawidłowego przepływu krwi, co powoduje przepływ zwrotny. Niedrożne naczynia krwionośnie uniemożliwiają krwi swobodny przepływ, dlatego żyły pod wpływem zbyt dużego ciśnienia pękają tworząc żylaki. Warto pamiętać, że żylaki nie są jedynie problemem kosmetycznym. Niezdrożność żył może doprowadzić do powstania złogów i skrzepów, co stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia.

Niewydolnosc krążenia – komu zagraża?

Niewydolnosc krążenia to stan, który może stanowić bezpośrednią przyczynę zgonu. Dlatego tak ważne jest, aby w porę zareagować i nie dopuścić do pojawienia się złogów i skrzepów. Na niewydolność żylną są w szczególności narażone kobiety, które spędzają wiele godzin w butach na wysokim obcasie – tak nienaturalne ułożenie stopy uniemożliwia krwi swobodne przepływanie. Szczególnie ostrożne powinny być te osoby, które mają podwyższony poziom cholesterolu i nałogowo palą papierosy.

Jak prawidłowo zadbać o swój układ naczyniowy?

Niewydolności żylnej można uniknąć, jeśli pacjenci zadbają o odpowiednią profilaktykę prozdrowotną. Osoby, którym należy na prawidłowo funkcjonującym układzie naczyniowym, powinny stosować się do zasad zdrowego odżywiania i zadbać o odpowiednią dawkę ruchu każdego dnia. Osoby po 50 roku życia powinny regularnie wykonywać badanie sprawdzające drożność żył. Badanie to powszechnie nazywane jest doplerem. Niewydolność żylna to proces chorobowy, który kształtuje się przez wiele lat zaniedbań własnego zdrowia. Warto zatem pamiętać, że profilaktyka jest najskuteczniejszą bronią w walce z chorobami naczyniowymi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here