Wyposażenie hal produkcyjnych, magazynów i przestrzeni biurowych musi spełniać dość restrykcyjne wymagania. Chcąc zapewnić wszystkim osobom bezpieczne i komfortowe warunki pracy, należy dokładnie przemyśleć dobór warstwy pokrywającej podłogę. Na jakie aspekty warto zwrócić uwagę wybierając wykładziny przemysłowe?
Rodzaje praktycznych wykładzin
Elementy wykorzystywane do pokrycia posadzki w obiektach przemysłowych tworzone są z różnych materiałów. Poszczególne rodzaje charakteryzują odmienne właściwości. Wśród najbardziej popularnych dostrzec można wykładziny dywanowe, kauczukowe i wykonane z PCV. Pierwsze z nich umieszczane są zwykle w przestrzeniach biurowych. Wykładzina przemysłowa z polichlorku winylu to rozwiązanie wyjątkowo chętnie stosowane w magazynach i na halach produkcyjnych. Czym powinno charakteryzować się dobre pokrycie posadzki?
Jak wybrać odpowiednią wykładzinę?
Wybierane akcesorium musi być przede wszystkim wytrzymałe i odporne na zniszczenia. Należy pamiętać, że podłoga w tego typu przestrzeniach jest narażona na intensywne zużycie przez chodzących pracowników oraz ciężkie przedmioty. Niewystarczająco elastyczna nawierzchnia mogłaby ulegać uszkodzeniom poprzez stawiane na niej wielotonowe ładunki towarów lub przesuwane meble. Najbardziej odporne wykładziny przemysłowe tworzone są przede wszystkim z PCV i kauczuku. Wśród nich odnaleźć można też popularne linoleum.
O czym jeszcze należy pamiętać?
Odpowiednio dobrana wykładzina przemysłowa musi być dostosowana do warunków panujących w danym pomieszczeniu. Osoby poszukujące właściwego elementu wyposażenia powinny więc zwrócić uwagę na jego odporność na wysokie i niskie temperatury. Bardzo istotny jest też brak podatności na szkodliwe oddziaływanie wilgoci. Warto upewnić się, czy warstwa pokrywająca podłogę posiada właściwości antypoślizgowe. Podczas urządzania przestrzeni nie należy zapominać o łatwości montażu i walorach estetycznych wykładziny. Pierwszy aspekt będzie związany z ilością potrzebnego czasu i kosztem położenia podłogi. Należy pamiętać o tym, że dobór kolorów może wpływać na samopoczucie i wydajność osób pracujących w danym pomieszczeniu. Zaleca się wybierać stonowane barwy, które nie będą powodowały szybkiego zmęczenia.