Badanie spermy wydaje się być dzisiaj dość popularne. Nic w tym zaskakującego, biorąc pod uwagę fakt, że wiele par obecnie zmaga się z problemem niepłodności. Badanie nasienia Kraków często jest łatwiejsze i szybsze niż diagnostyka kobiety, a może wykluczyć problem po stronie partnera. Jakie jednak badania spermy powinno się wykonać?

Badanie spermy podstawowe

Podstawowe badanie nasienia Kraków jest tanie, zwykle poniżej 100 zł. To badanie obejmuje liczebność plemników, ich ruch i aglutynację, poziom lepkości, upłynnienia, objętości oraz pH spermy. To podstawowe informacje, jakie można uzyskać, ale dają już pewien pogląd na zdrowie i płodność mężczyzny, mogą być też wskazówkami do dalszej diagnostyki lub podjęcia leczenia. Często okazują się jednak niewystarczające i po nich lub równolegle zlecane są bardziej specjalistyczne i szczegółowe badania nasienia Katowice.

Kompleksowe badanie nasienia Katowice

Kompleksowe Badanie nasienia katowice obejmuje wszystkie parametry, które są sprawdzane w przypadku badań podstawowych, ale także dodatkowe: test POX, który ocenia liczbę aktywnych leukocytów, test eozynowy, badający żywotność plemników, test MAR, wykrywający obecność przeciwciał przeciw plemnikowych klasy IgG, a także zwykłą morfologię plemników, czyli określenie ich budowy i liczebności plemników o prawidłowej budowie. Wykonanie testu kompleksowego jest droższe niż podstawowego, jednakże wynik jest znacznie bardziej użyteczny w późniejszej diagnostyce.

Czytanie wyników badania nasienia Kraków

Istnieją powszechnie stosowane normy poszczególnych parametrów dotyczących spermy i żywotności plemników, jednak kiedy spojrzymy na wyniki badań, to często okazuje się, że przedstawione na nich zakresy normy różnią się między laboratoriami. Przyczyn tego jest wiele, często zależą od czułości i możliwości testowych sprzętu stosowanego przez laboratorium. Dlatego też ważne jest to, by wyników nie interpretować samodzielnie, a zwrócić się w tej sprawie do specjalisty. Szczególne znaczenie ma to w przypadku wartości granicznych wyników badań – tylko lekarz może określić czy rzeczywiście odbiegają od normy i w jakim stopniu się to dzieje, a także zasugerować dalsze działanie lub powtórzenie badań spermy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here