Praktycznie każdy z nas ma codziennie do wypełnienia całą gamę obowiązków. Nie mamy wyboru, jak zajmować się pracą, szkołą, domem i innymi, drobniejszymi lub większymi zadaniami, które na nas czekają. W szczególności praca zawodowa może być bardzo wymagająca i prowadzić do negatywnych stanów emocjonalnych. Czym zatem dokładnie jest wypalenie zawodowe i dlaczego stanowi taki ogromny problem?
Czym jest wypalenie zawodowe?
Wypalenie zawodowe jest poważnym problemem wielu osób. Uważane jest powszechnie za chorobę cywilizacyjną, którą definiuje się jako syndrom wynikający ze stresu występującego w miejscu pracy. Wypalenie zawodowe objawia się brakiem energii i wyczerpaniem psychicznym i emocjonalnym, czemu jednocześnie (paradoksalnie) towarzyszy niezdolność zaprzestania wykonywania działalności zawodowej. Pojawiają się negatywne odczucia względem wykonywanej pracy oraz cynizm, które łączą się z izolowaniem od innych pracowników, przełożonych czy klientów. Spada skuteczność pracy oraz następuje obniżenie oceny własnych dokonań.
Jakie są charakterystyczne symptomy wypalenia zawodowego?
Osoby cierpiące na wypalenie zawodowe często doświadczają wielu negatywnych odczuć i stanów. Jednak na początku mogą nie odnotować tego, że cierpią na poważniejszy syndrom i wiele objawów będą utożsamiać ze zwykłym zmęczeniem obowiązkami. W związku z tym warto przyjrzeć się bliżej wszystkim istotnym symptomom, do których należą:
- zmęczenie i utrata energii,
- brak zaangażowania w pracę i niechęć do niej,
- drażliwość, napięcie,
- problemy z koncentracją,
- brak satysfakcji z pracy,
- brak wiary we własne możliwości,
- uczucie przepracowania,
- chroniczny stres, który prowadzi także do licznych dolegliwości somatycznych (różnorodne bóle, dolegliwości ze strony układu pokarmowego, wypadanie włosów).
Ważną cechą wypalenia zawodowego jest to, że wiele objawów znika lub zmniejsza swoje nasilenie podczas urlopu. Niestety po powrocie do pracy objawy szybko wracają, u niektórych pacjentów mogą nawet wydawać się silniejsze niż były dotychczas.
Czy można leczyć wypalenie zawodowe?
Wypalenie zawodowe, podobnie jak inne problemy natury emocjonalnej, powinno zostać zdiagnozowane i poddane leczeniu. Warto zauważyć, że może ono znacząco obniżyć poziom życia i przyczynić się do powstawania kolejnych problemów, schorzeń i zaburzeń. Dlatego właściwe przeciwdziałanie temu syndromowi jest niezwykle ważne.
Jak wygląda w tym przypadku leczenie? Często jego pierwszym etapem jest uzyskanie zwolnienia lekarskiego, które pozwala na odpoczynek od codziennych wyzwań i obciążających zadań. W tym może pomóc konsultacja psychiatryczna, ponieważ lekarz tej specjalizacji jest uprawniony do wypisania dla pacjenta L4.
Oprócz tego w kryzysie takim jak wypalenie zawodowe należy skonsultować się z psychologiem lub psychoterapeutą, który poprowadzi sesję terapeutyczną lub skupi się na kilku bieżących problemach pacjenta. Dzięki temu zapewni mu wsparcie podczas wychodzenia z kryzysu, umożliwiając powrót do równowagi i podjęcie nowych wyzwań.