Króliki to zwierzęta ruchliwe, skoczne i nierzadko ciekawskie. Lubią angażować się w życie rodziny, ale jednocześnie mogą szybko spłoszyć się z powodu dźwięku czy ruchu, który je niepokoi. Właśnie dlatego szczególną rolę odgrywa w ich przypadku odpowiednie miejsce, w którym będą mogły czuć się bezpiecznie, a jednocześnie swobodnie.

Klatka dla królika, czyli jego codzienne miejsce

Zacząć warto od tego, że większość z nas nie ma w swoim domu aż tyle miejsca i możliwości, by stworzyć ogromny wybieg dla królików. Dlatego też zazwyczaj zwierzęta te mieszkają w klatkach. Nawet jeśli zdarzy się, iż ktoś ma możliwość stworzenia im większego wybiegu, zazwyczaj również w nim ustawia klatkę, jako dodatkowy element wyposażenia, do którego w razie czego królik będzie mógł się skryć.

W takim razie jak powinna wyglądać klatka? Przede wszystkim musi być dopasowana do codziennego trybu życia królika oraz do jego wielkości. Zwierzę na pewno będzie chciało się poruszać i wygodnie usadowić oraz układać, dlatego powinna mu to umożliwić. Oznacza to, że wybierając klatkę dla zwierzęcia, musimy wziąć pod uwagę przede wszystkim jego docelową wielkość.

Jakiej wielkości klatki musimy brać pod uwagę? Najlepszym wyborem będą te, które mają minimalnie 100 cm długości i 55 cm szerokości, choć nawet w ich przypadku należy brać pod uwagę, że zwierzę powinno być od czasu do czasu wypuszczane na zewnątrz, by mogło się wybiegać.

Z mocnymi drzwiczkami

To oczywiste, że kiedy wychodzisz na dłużej, nie możesz pozwolić swojemu pupilowi na swobodne bieganie po domu. To również oczywiste, że podczas dłuższej podróży królik musi siedzieć w bezpiecznie zamkniętej klatce, aby nie zrobił przypadkowej krzywdy sobie lub nie spowodował wypadku, na przykład wchodząc pod nogi kierowcy. Dlatego też powinieneś zdecydować się na taką klatkę, która gwarantuje mocne zamknięcie.

Mocne drzwiczki z solidnymi zawiasami to jedno. Dodatkowo powinny być zabezpieczone blokadą, by niezależnie od starań królika, nie dało się ich łatwo otworzyć. Jeśli zdecydowałeś się na klatkę, która posiada dwa wejścia: pamiętaj, że każde z nich musi być tak samo dobrze zamykane. To ty będziesz wówczas decydował, kiedy zwierzątko poczuje wolność, a kiedy będzie musiało posiedzieć na ograniczonej przestrzeni.

Łatwa do czyszczenia

Zapewnienie odpowiedniej higieny pupilowi to podstawa jego zdrowia i komfortowego życia. Dlatego też każda klatka powinna być łatwa do czyszczenia, niezależnie od tego, na jaką wielkość się zdecydowałeś. Minimalna ilość zakamarków i zagłębień, prostota budowy oraz odpowiedni montaż, pozwalający na szybkie i wygodne zdjęcie dolnej kuwety spowodują, że jej obsługa nigdy nie nastręczy ci kłopotów.

Z wyposażeniem

Ciekawym pomysłem, w szczególności dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z hodowlą zwierząt, mogą klatki z wyposażeniem dla królika. To wygodne rozwiązanie, ponieważ klatka posiada wszystko, co niezbędne w podstawowej wersji: pojemniczek na wodę i jedzenie, a często także wygodny domek-podest, który może posłużyć królikowi zarówno jako kryjówka, jak i podwyższenie dla lepszej obserwacji okolicy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here