Zamiast szukać kolejnych powodów czy wymówek, dlaczego jesteśmy niezadowoleni ze swojego wyglądu, poznajmy najczęstsze przyczyny niepowodzeń w odchudzaniu i dowiedzmy się, jak się ich pozbyć raz na zawsze.

Mit nr 1: Dieta składająca się z warzyw i owoców jest bardzo zdrowa i skuteczna w odchudzaniu

Chociaż owoce i warzywa są ważną częścią zdrowego planu żywieniowego, dieta oparta tylko na owocach i warzywach nie jest zalecana przez dietetyków.

Dieta wegańska jest lepsza dla osób, które nie mogą jeść produktów pochodzenia zwierzęcego. Dobrze skonstruowana dieta wegańska zawiera dobre tłuszcze nienasycone, węglowodany złożone z pełnego ziarna i białko z roślin strączkowych. Ważne jest, aby pamiętać, że nie wszystkie produkty z etykietą „wegańskie” są zdrowe. Nie wszystkie produkty z etykietą „wegańskie” są zdrowe. Na przykład, ciasteczka, które zawierają cukier, olej palmowy, margarynę lub jasną mąkę pszenną, sztuczne aromaty i cukierki, które zawierają tylko cukier, kwasy cytrynowe i kolory, nie są zdrowe.

Mit nr 2: Dieta bezglutenowa ułatwia odchudzanie

Diety bezglutenowe często wymagają od nas wyeliminowania produktów, które mogą szkodzić naszemu organizmowi, takich jak produkty z mąki pszennej. chleb, ciasta, ciasteczka, makarony. Włączamy również więcej warzyw i owoców, a także produkty, które mają niższy indeks glikemiczny, takie jak makaron gryczany czy nasiona roślin strączkowych, jak ciecierzyca czy fasola. Zdrowsze odżywianie to najlepszy sposób na schudnięcie.

Więcej na temat zdrowego odżywiania i dietetyki znajdziesz na https://prawidlowadieta.pl/

Mit nr 3: „Złe geny i słaby metabolizm” mogą utrudniać utratę wagi

Czasami czynniki genetyczne mogą utrudniać komuś utratę wagi. Częściej jednak problemy wynikają z zupełnie innych przyczyn.

Często nie potrafimy kontrolować tego, ile jedzenia i kalorii spożywamy. Jeśli już zaczynamy szukać błędów w naszym jadłospisie, to zwykle nie myślimy o głównych posiłkach i zapominamy, że pijemy też soki czy herbatę z cukrem.

Nie liczymy kaw z tłustym mlekiem, które również można wypić w ciągu dnia, bo zawierają więcej kalorii. Nie liczymy też przekąsek oferowanych nam w pracy przez kolegów… mimo, że każdy cukierek, kawałek czy owoc to dodatkowa kaloria.

Mit nr 4: Jedzenie mniejszej ilości posiłków i mniejszych porcji spowoduje utratę wagi

Istnieją plusy i minusy zmniejszania ilości spożywanych posiłków. Spożywanie mniejszej ilości kalorii może prowadzić do deficytu energetycznego, który może pomóc nam w utracie wagi i tkanki tłuszczowej. Jednak mniej nie zawsze znaczy zdrowiej. Śniadaniowa kanapka z białym pieczywem, żółtym serem i plasterkiem pomidora nie jest pełnowartościowym posiłkiem. Ograniczanie ilości i wielkości tych posiłków może łatwo doprowadzić do niedoborów żywieniowych. Źle zbilansowany posiłek może sprawić, że godzinę po jego zjedzeniu znów będziemy głodni.

Lepiej ograniczyć pokarmy wątpliwej jakości i dokonywać lepszych wyborów żywieniowych, a także wybierać pokarmy o niższej gęstości energetycznej.

Wiele osób jest zaskoczonych, że można jeść tak dużo, próbując schudnąć. To pokazuje, że zdrowa dieta i dobre nawyki żywieniowe są najważniejsze.

Najczęstsze błędy w odchudzaniu

Niestety, podczas odchudzania wciąż częstym błędem jest szukanie szybkich efektów.

Istnieją zarówno drastyczne, jak i subtelne rozwiązania. Wiele osób będzie testować różnego rodzaju suplementy na odchudzanie i głód, wykluczać ze swojej diety całe produkty bez konsultacji z dietetykiem lub, całkiem niepotrzebnie, zmniejszać kaloryczność swoich diet. To właśnie w tym przypadku efekt jo-jo jest bezpośrednim skutkiem. Coraz popularniejsze staje się zastępowanie jednego posiłku sokiem. Nawet jeśli sok jest świeżo wyciśnięty, nie jest to pożywny „posiłek”. To głównie węglowodany, które szybko podnoszą poziom cukru we krwi i sprzyjają przybieraniu na wadze. Zamiast picia soków, polecam zdrową przekąskę ze zmiksowanych owoców z jogurtem lub kefirem i po łyżce nasion lnu, orzechów lub pestek.

Jak schudnąć naturalnie i bez efektu jo-jo?

Jeśli chcemy osiągnąć długotrwałe i skuteczne efekty, musimy wyrobić w sobie zdrowe nawyki żywieniowe. W doborze odpowiedniej diety może pomóc dietetyk. Świetnym sposobem na schudnięcie jest skorzystanie z cateringu dietetycznego. Pozwoli Ci to na przygotowanie zestawu posiłków, które możesz spożywać w ciągu dnia. Pamiętaj, że zalecane tempo chudnięcia to 0,5-1 kg tygodniowo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here